flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

4

 На виконання листа Апеляційного суду Тернопільської області від 27 березня 2015 року Підгаєцьким районним судом проведено узагальнення судової практики розгляду Підгаєцьким районним судом Тернопільської області кримінальних справ про злочини проти життя та здоров’я особи (ст.ст.116-145 КК України) за 2014 рік.

Метою даного узагальнення є вивчення та аналіз судової практики по кримінальних справах даної категорії, виявлення випадків порушення норм права та встановлення їх причин, визначення кола проблем, які виникають при розгляді справ.

Відповідно до  ст. 27 Конституції України, кожна людина має невід'ємне право на життя. Ніхто не може бути свавільно позбавлений життя. Обов'язок держави - захищати життя людини. Кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань. Умисне позбавлення життя іншої людини  належить до найтяжчих злочинів проти особи.

 

За 2014 рік Підгаєцьким районним судом Тернопільської області розглянуто:

22 кримінальних  проваджень про кримінальні правопорушення проти життя та здоров’я особи (ст.ст.116-145 КК України) відносно 22 осіб.

 

Так, Підгаєцьким районним судом Тернопільської області у 2014 році   розглянуто: з постановленням вироку ­­- 3 кримінальні провадження, із яких з затвердженням угоди – 2 кримінальні провадження; із закриттям провадження у справі і звільненням від кримінальної відповідальності 18 кримінальних проваджень.

 

За проаналізований період  Підгаєцьким районним судом Тернопільської області розглянуто: 13 кримінальні провадження про кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 125 КК України;

13 кримінальних проваджень про кримінальні правопорушення, передбачені ч. 2 ст. 125 КК України;

1 кримінальне провадження про кримінальні правопорушення, передбачені ст. 128 КК України;

 

1 кримінальне провадження про кримінальне правопорушення, передбачене ст. 123 КК України.

 

Оскільки у провадженні Підгаєцького районного суду не перебувало кримінальних проваджень щодо злочинів, передбачених ст..ст. 116-122, 124, 126-145 КК України, тому узагальнити судову практику розгляду проваджень щодо вищезазначених злочинів не виявилось можливим.

 

            Щодо проблемних питань, які виникають при застосуванні судом положень ст.ст. 116, 123, в яких використовуються оціночні поняття, зокрема, тяжка образа з боку потерпілого.

 

            Тяжкою образою з боку потерпілого є приниження честі й гідності особи, яке виражене в такій непристойній формі, яка вважається особливо образливою. Пленум Верховного Суду України роз'яснив, що до тяжкої образи слід відносити яв­но непристойну поведінку потерпілого, що особливо принижує гідність чи ганьбить честь винного або близьких йому осіб (п. 23 постанови ПВСУ «Про судову практику в справах про злочини проти життя і здоров'я особи»).

 

            Така образа може бути вчинена в усній чи письмовій формі або шляхом дії. Як правило, тяжка образа супроводжується протизаконним насильством з боку потерпілого. Питання про те, яку образу вважати тяжкою, вирішується судом в кожному конкретному випадку. При цьому слід урахо­вувати не лише характер образи, а й індивідуальні особливості особи вин­ного (наприклад, його підвищену нервову збудливість, пов'язану із станом здоров'я).

 

 

 

 

 

Так, вироком Підгаєцького районного суду від 03.07.2014 року було засуджено Солонину О.П. за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 123 КК України, тобто умисне тяжке тілесне ушкодження, заподіяне у стані сильного душевного хвилювання, що раптово виникло внаслідок протизаконного насильства та тяжкої образи з боку потерпілих.  

З  даного вироку вбачається, що 14 травня 2013 року, близько 19 год. Солонина О.П. повертався з роботи додому у с.Угринів Підгаєцького району, де на той час він проживав разом зі своєю цивільною дружиною Сорокою Л.В.. Проходячи повз вказане господарство, Солонина О.П. побачив на порозі житлового будинку Ригайла В.Г., який запросив його у будинок, щоб скласти компанію для розпиття спиртного і він погодився. У середині будинку Солонина О.П. зустрів місцевих жителів Сегина А.М., потерпілого Сегина Р.М. та потерпілого Сегина С.М., з якими протягом кількох місяців, перебував у неприязних відносинах через боргові зобов’язання перед останнім, у виді 25 грн. за користування дерев’яними возом (санями).   

Побачивши Солонину О.П., спершу потерпілий Сегин P.M., а потім потерпілий Сегин С.М., діючи спільно, на ґрунті особистих неприязних відносин, нанесли удари руками у різні частини тіла Солонині О.П., грубо принизивши цим його честь і гідність та спричинили йому тілесні ушкодження у вигляді двох синців правої половини обличчя та синця правої кисті. Конфлікт між Солониною О.П. та Сегиними Романом і Степаном припинила Ригайло М.П., яка, зайшовши в приміщення будинку, накричала на них, а Солонині О.П. наказала йти додому, що він і зробив, будучи тяжко ображеним Сегиними Степаном і Романом.

Не припиняючи свої дії, спрямовані на побиття Солонини О.П., Сегин Р.М. почав телефонувати на мобільний телефон Солонини О.П., вимагаючи, щоб він вийшов з будинку для з’ясування їх особистих відносин, Солонина О.П. відмовляв Сегину Р.М., але коли той почав погрожувати розбити вікна у його будинку, Солонина О.П. вимушено вийшов на город до Сегина Р.М.

Для цього Солонина О.П., попередньо зазнавши протизаконного насильства зі сторони Сегина С.М. та Сегина P.M., з метою самозахисту, з дому взяв кухонний ніж та пішов на межу свого городу, де, згідно вимоги Сегина Р.М., мав зустрітись з ним для з’ясування особистих стосунків.

14 травня 2013 року приблизно о 21 годині 30 хвилин, Солонина О.П. перебуваючи на городі, який знаходиться поблизу господарства, де він проживає, в с. Угринів по вул. Тиха, Підгаєцького району Тернопільської області, побачив, що до нього, зі сторони Ригайла В.Г. наближаються брати потерпілі Сегини Роман та Степан, які помітивши Солонину О.П., ще здалеку погрожували йому фізичною розправою та ображали принизливими в його адресу висловлюваннями. Побоюючись застосування фізичного насильства зі сторони потерпілих Сегина Р.М., Сегина С.М., які переважала його в кількості та фізичній силі, попередньо зазнавши від них фізичного насильства та тяжкої образи, у цей час у Солонини О.П. виник стан сильного душевного хвилювання. В цей час, Солонина О.П., перебуваючи у стані сильного душевного хвилювання, що раптово виник внаслідок тяжкої образи та протизаконного насильства зі сторони потерпілих Сегина P.M. та Сегина С.М., на підґрунті особистих неприязних відносин, умисно завдав три удари ножем в ділянку спини потерпілому Сегину P.M., спричинивши йому тілесні ушкодження, які відносяться до тяжких тілесних ушкоджень за ознакою небезпеки для життя, та три удари ножем в ділянку живота і грудей потерпілому Сегину С.М., спричинивши потерпілому тілесні ушкодження,яке відноситься до тяжких тілесних ушкоджень за ознакою небезпеки для життя.

 

 

          Таким чином, судом було встановлено, що тяжка образа виникла внаслідок  приниження його честі і гідність та спричинили йому тілесні ушкодження у вигляді двох синців правої половини обличчя та синця правої кисті. Конфлікт між Солониною неправомірних дій потерпілих, та які наносили  діючи спільно, на ґрунті особистих неприязних відносин, нанесли удари руками у різні частини тіла Солонині О.П.,   , будучи тяжко ображеним Сегиними Степаном і Романом.