flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

2

 На виконання листа Апеляційного суду Тернопільської області від 28 вересня 2015 року Підгаєцьким районним судом проведено узагальнення судової практики розгляду Підгаєцьким районним судом Тернопільської області судом справ  про адміністративні правопорушення на транспорті (ч. 4 ст. 122, ст.ст. 124, 130 КУпАП) за період 01.01. – 30.09.2015 року.

       Метою даного узагальнення є вивчення та аналіз судової практики по справах про адміністративні правопорушення даної категорії, виявлення випадків порушення норм права та встановлення їх причин, визначення кола проблем, які виникають при розгляді справ. 

       Виокремлення транспортних правопорушень у самостійні групи зумовлено наявністю в усіх транспортних правопорушеннях єдиного родового об'єкта, загальних рис в ознаках об'єктивної та суб'єктивної сторін, а також спільних вимог до суб'єктів правопорушень. Характерною особливістю цих правопорушень є те, що їх вчинення відбувається у певній сфері діяльності, де взаємодія людини з транспортним засобом являє (складає) собою джерело підвищеної небезпеки.

        Спільною ознакою правопорушень на транспорті є те, що їхнім об’єктом  виступають суспільні відносини у сфері безпечної роботи транспорту або суспільна безпека. Суспільна безпека в якості об'єкта цих правопорушень означає сукупність відносин, що забезпечують охорону життя і здоров'я людей, матеріальних цінностей, навколишнього природного середовища, безаварійну роботу транспорту в цілому.

       Наслідками таких правопорушень часто бувають аварії, катастрофи, нещасні випадки з людьми, що спричинюють шкідливі наслідки для здоров'я і майна людей, навколишнього природного середовища або викликають загрозу для них. Часто в результаті транспортних правопорушень не витримується графік руху транспортних засобів, затримка перевезення вантажів і пасажирів, дезорганізується робота транспортних підприємств.

Суспільна небезпека цих правопорушень має два аспекти: по-перше, виникає небезпека життю та здоров'ю людей; по-друге, спричиняється матеріальна шкода або виникає її загроза, і разом з цим, порушується безпечне функціонування транспортних засобів.

          За період 01.01.-30.09 2015 року Підгаєцьким районним судом Тернопільської області розглянуто

·        4 справи про адміністративне правопорушення за ст.124 КУпАП;

·        67 справ про адміністративне правопорушення за ст.130 КУпАП;

·        справ про адміністративне правопорушення за ч.4 ст.122 КУпАП до суду не надходило.

          Так, Підгаєцьким районним судом розглянуто 2 справи про адміністративне правопорушення  за ст. 124 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу та 2 справи вказаної категорії відправлено на до оформлення. Причиною повернення матеріалів  було те, що додані до матеріалів схеми ДТП не відповідали вимогам «Інструкції з оформлення працівниками патрульної служби МВС матеріалів про адміністративні порушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху» затвердженої Наказом МВС від 10.07.2015, № 842.

        За аналізований період до Підгаєцького районного суду надійшло 67 справ про адміністративні правопорушення за ст. 130 КУпАП, з них розглянуто – 65 справ, повернуто на до оформлення – 1, перебуває на розгляді – 1.

       З розглянутих 65 справ вказаної категорії 14 справ було закрито, з них – 13 за відсутністю складу адміністративного правопорушення та 1 -  у зв’язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.

      Слід зазначити, що керування транспортними засобами особами у стані сп’яніння, відповідальність за яке передбачена ст. 130 КУпАП, є небезпечним і досить поширеним правопорушенням, тому судом з урахуванням осіб правопорушників, застосовано адміністративне стягнення у вигляді:

·        позбавлення права керувати транспортними засобами - стосовно 22 осіб;

·         адміністративного арешту - стосовно 3 осіб;

·         штрафу – стосовно 24 осіб.

     До 2 осіб на підставі ст.24-1 КУпАП застосовано  заходи впливу у вигляді попередження.

     По 1 справі зазначеної категорії було накладено стягнення з оплатним вилученням транспортного засобу.

      Щодо якості підготовки адміністративних матеріалів, що аналізуються, то слід зазначити, що у відділеннях ДАІ відсутня єдина система підготовки цих справ, єдиний порядок оформлення адміністративних справ. Так, досить часто працівниками ДАІ не виконуються вимоги Інструкції з оформлення працівниками патрульної служби МВС матеріалів про адміністративні порушення, зокрема, реквізити протоколу заповнюються нерозбірливим почерком, у деяких випадках незрозуміло якою мовою, у розділі відомостей про особу, яка вчинила правопорушення, не зазначаються дані про фактичне місце проживання особи на час вчинення правопорушення тощо.                                              Підгаєцьким районним судом було відправлено на до оформлення до відділення ДАІ 12 справ аналізованої категорії.

     Протягом періоду з 01.01. – 30.09.2015 року в апеляційному порядку оскаржується 1 постанова аналізованої категорії справ. Справа знаходиться на розгляді в апеляційному суді.  Це дає підстави для висновку про дотримання суддями Підгаєцького районного суду вимог чинного законодавства під час розгляду справ про адміністративні правопорушення на транспорті - ніхто з осіб, щодо яких надходили матеріали, не підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом; провадження у суді в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності та в межах компетенції суду. 

 

Голова Підгаєцького                                                                                     районного суду                                                                    Г.В.   Ігнатова

 

Голіят Т.З.                                                                                                                                                                         2-30-69