flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Конституційна пенсія

30 квітня 2015, 10:32

 Замість самовідводу суддям КС запропонували піти у відставку

№17 (1211) 25.04—01.05.2015

ЄВГЕН БЕРЕЗОВСЬКИЙ

Чітко встановити, який стаж роботи повинні мати судді Конституційного Суду для виходу у відставку, пропонують парламентарі. Зважаючи на заяви високопосадовців про відкриття кримінальних справ проти членів єдиного органу конституційної юрисдикції, деякі представники КС можуть сприйняти зміни як певний натяк на те, щоб вийти з поля зору влади.



Заслужений відпочинок

Відповідно до ст.126 Основного Закону на суддів КС поширюються ті ж підстави звільнення, що і на їхніх колег із судів загальної юрисдикції. Таким чином, вони нібито можуть піти з посади за власним бажанням або у відставку. До того ж можливість відставки згадується в ст.135 закону «Про судоустрій і статус суддів», відповідно до якої «до

стажу роботи, що дає судді КС право на відставку і виплату вихідної допомоги, зараховується також стаж іншої практичної, наукової, педагогічної роботи за фахом та стаж державної служби».

Водночас народні депутати Сергій Ківалов (позафракційний) і Василь Німченко (ПП «Опозиційний блок») звернули увагу на те, що деталі виходу у відставку прописано в розд.VII закону про судоустрій «Звільнення судді суду загальної юрисдикції з посади». А тому, роблять висновок парламентарі, до членів єдиного органу конституційної юрисдикції вона не має жодного стосунку. А значить, і особливості добровільного складання повноважень не прописані.

Для того щоб запровадити чіткий і зрозумілий механізм, парламентарі підготували проект «Про внесення змін до Закону України «Про Конституційний Суд України» щодо удосконалення правового статусу, організації та порядку діяльності Конституційного Суду України» (№2602). Документом пропонується встановити, що член КС зможе подати заяву про відставку, якщо має відповідний стаж роботи не менш ніж 20 років. До цього стажу входитимуть робота на посаді судді (та державного арбітра), члена Вищої ради юстиції і Вищої кваліфікаційної комісії суддів, а також інша

практична, наукова, педагогічна робота за фахом та стаж державної служби. Крім цього, ініціатива передбачає, що судді КС зможуть у будь-який час і незалежно від мотивів подати заяву про звільнення за власним бажанням.

Тяжкі часи

Проект можна було б уважати спробою виправити недоліки законодавства, якби не ситуація, яка склалася довкола Суду останнім часом. Через день після того, як у парламенті було зареєстровано проект, з’явились повідомлення про те, що Генпрокуратура відкрила справи проти 7 суддів КС. Як заявили в Мін’юсті, члени єдиного органу конституційної юрисдикції «легітимізували узурпацію влади» колишнім президентом Віктором Януковичем, ухваливши рішення від 30.09.2010 №20-рп/2010.

Більше того, за словами міністра юстиції Павла Петренка, ці судді не мають права розглядати питання щодо конституційності норм закону «Про очищення влади». «На жаль, 7 суддів, які в 2010 р. розглядали подання про зміну Конституції, залишилися на своїх місцях і будуть брати участь у розгляді закону про люстрацію... Ми розраховуємо, що ці судді скористаються правом на самовідвід», — наголосив міністр.

Щоправда, як пояснили експерти, на відміну від суддів судів загальної юрисдикції, члени КС не мають права на самовідвід. А тому, навіть якби в них і виникло таке бажання, задовольнити вимог П.Петренка вони не змогли б.

У таких умовах право відставки може тлумачитися парламентарями як своєрідна «мирова угода». Мовляв, ви залишаєте посади, а ми забуваємо про «узурпацію влади». Очевидно, такий погляд на новації підвищить шанси на ухвалення документа.

Не виключено, що і серед самих членів єдиного органу конституційної юрисдикції є ті, хто готовий покинути крісло і більше не муляти очі представникам владних органів.

Щоправда, якщо всі 7 суддів, яким погрожують кримінальною відповідальністю, складуть повноваження, у КС не буде кворуму. Адже працювати залишаться 10 із необхідних 12 членів. Коли після цього вдасться відновити роботу — невідомо. Як наслідок, у повітрі зависнуть і питання люстрації, і скасування депутатської недоторканності, і звернення громадян. Хоча в умовах, коли від деяких політиків лунають заяви про доцільність ліквідації КС, така ситуація засмутить не всіх.