flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Ремствуйте з обережністю!

05 травня 2015, 10:08

 Нецензурними словами не вдасться аргументувати звернення до ВККС. А от адвокатів через безпідставну скаргу можуть притягнути до відповідальності

№17 (1211) 25.04—01.05.2015

МАРИНА ЗАКАБЛУК

Підстав для притягнення суддів до відповідальності стало набагато більше. Відтепер за вчинення проступків законників можуть не те що на місяць чи три позбавити доплат, а й перевести до суду нижчого рівня. Зміняться правила подання скарг до Вищої кваліфікаційної комісії суддів і для самих заявників.



Згадати минуле

Не за горами той час, коли ВККС розпочне розгляд «дисциплінарок» уже відповідно до нової редакції закону «Про судоустрій і статус суддів». 28 березня стало своєрідною точкою відліку: саме цього дня

почали діяти нові правила притягнення володарів мантій до дисциплінарної відповідальності. Скарги розглядатиме не весь склад ВККС, а окрема дисциплінарна палата. У той же час доля звернень, які надійшли до постійно діючого органу до 28 березня, вирішуватиметься ще за старою процедурою. Нині комісія ударними темпами розглядає «дисциплінарки», аби якнайшвидше впоратись із залишком справ. Нагадаємо: ВККС опинилася під навалою скарг, бо закон про відновлення довіри паралізував роботу органу на 9 місяців. Поки комісія не працювала, на її адресу надійшло 9 тис. заяв.

Більше підстав

Очевидно, тепер у скаржників з’явилося більше шансів, що служитель Феміди буде покараний за вчинені проступки. По-перше, розширено перелік підстав для притягнення володарів мантій до дисциплінарної відповідальності. Відповідно до нових правил на дії судді можна нарікати не тільки в разі порушення ним норм процесуального права та кодексу етики, а й за використання статусу задля отримання матеріальних благ, здійснення витрат, які перевищують доходи. Загалом таких підстав аж

19 (старою редакцією закону передбачалося тільки 6).

Експерти зазначають: якщо раніше були випадки, коли голови судів скаржилися на «підшефних», то тепер, можливо, частіше звичайні судді нарікатимуть на керівництво та колег. Адже в законі з’явилася така підстава притягнення до відповідальності, як втручання в процес здійснення судочинства іншими володарями мантій. Фактично, наголошують фахівці, законникам дозволили заявляти про тиск із боку колег. Питання тільки в тому, як довести, що таке втручання було, і як визначити, що за нього передбачена дисциплінарна відповідальність, а не кримінальна.

Також служителя Феміди можна буде «покарати», якщо він не повідомить органи суддівського самоврядування та правоохоронців про випадки втручання в його роботу. Відповідну заяву законник повинен зробити впродовж 5 днів після того, як йому стало відомо про такий випадок. Можливо, вважають експерти, норма була записана до закону спеціально, аби навчити законників не замовчувати власні проб леми та відверто, відкрито заявляти про тиск.

Шантаж чи нерайдужна перспектива?

По-друге, збільшилася й кількість видів стягнень. Так, раніше законнику оголошували догану, яка просто трохи «псувала» йому особову справу. Віднині володарю мантії можуть зробити попередження, оголосити звичайну або сувору догану (застосування таких видів стягнення позбавляє суддю права на отримання доплат до посадового окладу протягом одного та трьох місяців відповідно).

Передбачене для володарів мантій і тимчасове (від одного до шести місяців) відсторонення від здійснення правосуддя з позбавленням доплат. Після цього його направлятимуть до Національної школи суддів для підвищення кваліфікації. Потім суддя складатиме іспит. Якщо не впорається із завданням, ставитиметься питання про його звільнення. Крім цього, за вчинення певного проступку служителя Феміди можуть перевести до установи нижчого рівня.

Фахівці прогнозують, що законники більш відповідально ставитимуться до своїх обов’язків, адже перспективою втратити гроші чи посаду ніхто

не спокушатиметься. Це з одного боку. А з другого — в руках громадян (і не тільки) з’явиться більше ниточок, за які вони зможуть смикати суддів, погрожуючи звернутися до ВККС.

Роз’яснення «порушення присяги»

По-третє, шанси притягнути винного суддю до відповідальності зросли й у зв’язку з тим, що стягнення до нього застосовується не пізніше трьох років з дня вчинення проступку (раніше було не пізніше одного року).

До речі, законодавець уперше фактично визначив, що слід розуміти під поняттям «порушення присяги». Так, передбачається: висновок про направлення рекомендації до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з підстав порушення присяги може бути прийнятий у чотирьох випадках. Якщо володар мантії вчинив дії, які порочать його звання або підривають авторитет правосуддя. Також у разі скоєння дисциплінарного правопорушення, маючи непогашене стягнення (крім попередження та догани) або маючи два непогашені стягнення. Ще один випадок — установлення факту недоброчесної поведінки володаря мантії (живе на

широку ногу, використовує свій статус для отримання певних вигод). Й останній — суд визнав законника винним у вчиненні корупційного правопорушення. Чому інші проступки не можна вважати порушенням присяги — залишається загадкою. Втім, експерти переконані: будь-яку помилку судді можна кваліфікувати як таку, що порочить його звання або підриває авторитет Феміди.

Дошка ганьби

Якщо відповідно до попередньої редакції закону рішення ВККС оголошувалося на засіданні, а його копія вручалася судді, то нині про його огріхи знатимуть усі. Тепер такі служителі Феміди «висітимуть» на дошці ганьби: інформація про притягнення їх до дисциплінарної відповідальності оприлюднюватиметься не тільки на веб-сайті комісії, а й суду, в якому він працює. У такому повідомленні можна буде знайти дані про володаря мантії, про накладене на нього стягнення та копію самого рішення.

Зважаючи на серйозні наслідки притягнення судді до дисциплінарної відповідальності, законодавець

передбачив певні обмеження і для скаржників. Так, звернення повертатиметься заявникам без розгляду, якщо воно не відповідатиме вимогам закону, міститиме виражені в непристойній формі висловлювання, котрі принижують честь і гідність будь-яких осіб. Не візьмуться «дисциплінарники» й за розгляд заяви, яка стосується поведінки учасників процесу, працівників апарату суду або ж оскарження рішення. Повернуть і звернення, якщо викладені в ньому факти неналежної поведінки володаря мантії вже були предметом перевірки.

Також у законі заявників попередили: зловживати правом звернення до ВККС не можна. Окреме застереження зробили для адвокатів: «За подання завідомо безпідставної скарги про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності адвокатом такий адвокат може бути притягнений до дисциплінарної відповідальності згідно із законом».

До речі, законодавець вирішив трохи розвантажити адмінсуди, зазначивши: рішення про відкриття або про відмову у відкритті дисциплінарної справи, припинення дисциплінарного провадження оскарженню не підлягає. Тож в «адміністративників» поменшає роботи: з позовними

заявами звертатимуться тільки законники, притягнуті до відповідальності. Громадяни не зможуть у судовому порядку пред’явити претензії комісії.

Безсумнівно, нових правил у питанні притягнення володарів мантій до відповідальності з’явилося чимало: покарання стане суворішим, підстав поскаржитися стане більше. Мабуть, у зв’язку із цим зросте й кількість охочих нарікати на дії суддів. Головне, аби такі нововведення привели до розгляду «дисциплінарок» за європейськими стандартами, а не до завалення ВККС ще більшою кількістю скарг. А самій комісії залишається сподіватися, що заявники не звертатимуться безпідставно, а скаржитимуться з обережністю.  

Десяток новел у питанні дисциплінарної відповідальності суддів

1. Розширення переліку підстав для притягнення володарів мантій до дисциплінарної відповідальності.

2. Чітко виписані випадки, коли звернення повертається особі без розгляду.

3. Адвокат за подання завідомо безпідставної скарги про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності сам може бути притягнений до такої відповідальності.

4. Член ВККС, який проводив перевірку, не братиме участі в голосуванні під час прийняття рішення.

5. Рішення про відкриття або про відмову у відкритті дисциплінарної справи, припинення дисциплінарного провадження оскарженню не підлягає.

6. Збільшення строку застосування стягнення до володаря мантії з одного до трьох років з дня вчинення суддею проступку.

7. Збільшення кількості видів стягнення.

8. Конкретизовано, в яких випадках ВККС може направляти рекомендацію до Вищої ради юстиції для вирішення питання щодо внесення подання про звільнення судді з підстав порушення присяги.

9. Гласність «дисциплінарок»: інформація про притягнення судді до дисциплінарної відповідальності оприлюднюватиметься на сайті суду, в якому він працює, та на сайті ВККС.

10. Відсутня можливість дострокового зняття стягнення.